Forum:


02/06/2017 11:58, Curtiswers:
ofcjisc
02/06/2017 11:58, Curtiswers:
Narzędzia do spieków kwarcytowych
02/06/2017 11:57, Curtiswers:
zxcdyid
02/06/2017 11:57, Curtiswers:
zxcdyid
02/06/2017 11:56, Curtiswers:
zxcdyid


Katalog adresów branży kamieniarskiej

Szukasz kamieniarza? Jesteś kamieniarzem?
Schody PDF Drukuj Email

 Decyzje o rodzaju i konstrukcji schodów najczęściej podejmuje się na etapie projektowania budynku. Schody muszą być przede wszystkim bezpieczne i wygodne, a także odpowiednio wkomponowane we wnętrze – są przecież jednym z elementów jego wystroju.

Aby zacząć mówić o schodach trzeba poznać podstawowe pojęcia takie jak:

 • bieg – nachylona część schodów składająca sie ze stopni
 • podest – znajduje sie na poziomie piętra, a na półpiętrze spocznik
 • dusza – prześwit między biegami

  Z kamienia naturalnego (marmuru i granitu) oraz sztucznego (agglomarmuru) można wykonać schody:

  a) proste jedno, dwu lub trójbiegowe- w zależności od liczby biegów potrzebnych do wejścia na wyższą kondygnacje. W schodach tych z jednego biegu na drugi przechodzi się bez zmiany kierunku

  b) zwykłe dwubiegowe- w których wchodząc na kolejny bieg zmieniamy kierunek na przeciwny

  c) łamane dwu lub trójbiegowe- bieg usytuowany jest pod kątem

  d) zabiegowe zwykłe lub łamane- w obydwu część stopni ma zmienną szerokość. Stosowane są tam, gdzie jest mało miejsca lub takie są względy architektoniczne.

  e) wachlarzowe i kręcone (na planie koła lub wielokąta)- zmienną szerokość mają wszystkie stopnie.

  Można wykonać również schody o nietypowych kształtach i wyszukanej formie, według indywidualnych projektów.
  Wygoda i bezpieczeństwo kamiennych schodów zależy w dużej mierze od liczby stopni w biegu oraz od ich wymiarów (wysokości i szerokości).
  W jednym biegu nie powinno być wiecej niż 17 stopni. Biegi i opoczniki zaś winny mieć co najmniej 80 cm szerokości.
  Od wysokości i szerokości stopni zależy, jak strome będą schody. Wysokość nie powinna być większa niż 19 cm, a szerokość taka, aby swobodnie postawia stopę.
  Im wyższe stopnie, tym ich szerokość powinna być mniejsza i odwrotnie. Kamień jest materiałem śliskim, więc aby uniknąć niemiłych wypadków, należy stopnie zaimpregnować preparatami antypo�lizgowymi albo przykleić wzdłuż krawędzi paski antypoślizgowe. Jeśli są to schody zewnętrzne, można je wykonać z kamienia o fakturze promieniowanej (uniemożliwiające ślizganie).
  Kamień jest również materiałem odpornym na działanie ognia. W razie pożaru mogą być drogą ewakuacji.

  Schody kamienne można oprzeć na ścianach budynku lub na słupach. W tym podziale wyróżniamy rodzaje schodów:

  a) wspornikowe – bieg schodowy z jednej strony zamocowany jest w ścianie budynku, z drugiej nie ma żadnej podpory. ściana, w której osadza się schody wspornikowe nie może mieć otworów ani pod ani nad miejscem oparcia schodów. Odmianą tych schodów są schody kręcone, w których stopnie mocuje się w środowym słupie nośnym. Zajmują niewiele miejsca i można zbudować je w dowolnym miejscu, a przy tym są wspaniałym elementem dekoracyjnym.

  b) policzkowe- bieg jest podparty z obu stron na przedłużonych belkach tzw. policzkowych lub z jednej strony na ścianie z drugiej na belce. Schody te mogą być znacznie szersze niż wspornikowe. Odmianą tych schodów są również schody kręcone- stopnie z jednej strony są zamocowane w środkowym słupie, z drugiej opierają się na belce policzkowej opartej na stropach.

  Aby dobrać odpowiednie schody musimy znać wysokość kondygnacji (od podłogi do podłogi) oraz wielkość otworu w stropie (promień okręgu, bok kwadratu itp.). Wtedy można wyliczyć wysokość stopni, ich liczbe oraz określić wielkość schodów. Stopnice i podstopnie można wykonać z tego samego koloru kamienia, można również zastosować dwa różne kolory. Nieodłącznym elementem schodów jest balustrada. Aby zapewniała bezpieczeństwo powinna być tym wyższa, im bardziej strome schody. Minimalna wysokość, mierzona od krawędzi stopnia do wierzchu poręczy to 90 cm. Najlepszy efekt daje połšczenie kamiennych schodów z balustradą metalową. Słupki są zwykle zrobione z rurek lub profili o przekroju prostokątnym. Poręcz zaś z rury stalowej lub mosiężnej. Balustrady metalowe są malowane, powlekane chromem lub miedzią, anodyzowane mosiądzem. Schody kamienne są trwalsze niż wykonane z innego materiału. Dają też wspaniały efekt dekoracyjny, wysuwając się na pierwszy plan ogólnego wystroju pomieszczenia.
  Kamień to najstarszy materiał jakim natura obdarzyła człowieka, a wykonane z niego schody to okazały, piekny i użyteczny element dekoracji wnętrz. www.ciemny-kamieniarstwo.pl


  Henryk Ciemny


   
 •