Forum:


02/06/2017 11:58, Curtiswers:
ofcjisc
02/06/2017 11:58, Curtiswers:
Narzędzia do spieków kwarcytowych
02/06/2017 11:57, Curtiswers:
zxcdyid
02/06/2017 11:57, Curtiswers:
zxcdyid
02/06/2017 11:56, Curtiswers:
zxcdyid


Katalog adresów branży kamieniarskiej

Szukasz kamieniarza? Jesteś kamieniarzem?
Trwałe zabezpieczenie powierzchnii na bazie nanotechnologii 1 PDF Drukuj Email


Firma nanopool® od roku 2001 należy do grupy przedsiębiorstw, zajmujących się nanotechnologią w dziedzinie uszlachetniania powierzchni. Firmie nanopool® udało się zastosować te technologie w prawie wszystkich przypadkach ochrony powierzchni. Wszystkie wyroby ze znakiem nanopool® zawierają w sobie najnowsze doświadczenia z dziedziny badań nanotechnologicznych. Sposób oddziaływania tych technologii na różnego rodzaju wyroby został potwierdzony przez badania laboratoryjne i udokumentowany nadaniem stosownych certyfikatów. Stosowanie wyrobów z rodziny nanopool® ułatwia utrzymanie obiektów w czystości i dobrej formie. Wpływa to także na przedłużenie ich żywotności.Na czym polega nanotechnologia, która przez czołowych ludzi nauki uważana jest za technologie XXI wieku?

W procesie nanotechnologii (po grecku „nanos” – karzeł) chodzi o zbadanie i wzięcie pod uwagę najmniejszych drobinek w świecie atomów i molekuł. Przełomem w dziedzinie wtargnięcia do nanokosmosu było wynalezienie mikroskopu rastrowego. Przy pomocy tego urządzenia po raz pierwszy można było obserwować ruch poszczególnych atomów i molekuł. Od tego momentu nauka była w stanie stworzyć systemy, posiadające właściwości typowe dla systemów biologicznych jak np. samoorganizacja, samoprodukcja, zdolność dostosowawcza oraz kontynuacja.


Poprzez zmianę struktury na płaszczyźnie atomowej zostały wynalezione nowe materiały, które według dotychczasowych wyobrażeń nie miały prawa istnieć: szyby okienne, które w ogóle sie nie brudzą, powierzchnie kamienne niewchłaniające nawet kropli wody ani tłuszczu, metale, które nigdy nie pokrywają sie rdzą, dachówki, na których nigdy nie porośnie mech ani nie zatrzyma się brud, chłodziarki, w których nigdy nie powstanie pleśń oraz materiały tekstylne, odpychające każdą plamę jak gdyby to była kropla wody na woskowanej powierzchni.


Sposób działania preparatów zabezpieczających powierzchnię nanopool®

Działanie zabezpieczeń nanopool® jest bardzo proste. Pory i uszkodzenia powierzchni niezabezpieczonych narażone są na działanie wody, brudu, olejów i innych substancji agresywnych. Daje to znakomitą pożywkę dla rozwoju bakterii, grzybów, zarodników, pleśni, alg itp. Powierzchnie zabezpieczone według technologii nanopool® eliminują wnikanie wody, olejów i innych związków aktywnych do ich wnętrza. W przeciwieństwie do innego typu zabezpieczeń powierzchnie takie zachowują swoje właściwości zarówno optyczne jak i jakościowe, umożliwiające np. swobodne ich oddychanie.
Jednocześnie zabezpieczenia takie są nadzwyczaj trwałe, ponieważ nanocząsteczki ze względu na ich właściwości samoporządkujące łączą się na stałe z mikrocząsteczkami, tworzącymi powierzchnie. W ten sposób nanoprodukty już dzisiaj funkcjonują, jako najbardziej przydatne systemy do zabezpieczania powierzchni.
Zabezpieczone preparatem nanopool® powierzchnie generują zdecydowaną oszczedność wydatków na ich czyszczenie, co powoduje, że ich wartość handlowa rośnie. Z tego też względu zabezpieczenia te posiadają ogromną wartość zarówno z punktu widzenia nadania powierzchni szlachetnego wyglądu, jak również ze względu na uzyskanie dużej odporności na działanie warunków zewnętrznych.Rys. 1 System niezabezpieczonych rurek kapilarnych

Rys. 2 Powierzchnia zabezpieczona według technologii nanopool

Na załączonym rysunku 1 widać wyraźnie, jak porowata powierzchnia przyjmuje wode, brud oraz oleje. W ten sposób powstaje idealne siedlisko dla rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i ich zarodników, które powodują „naturalne” niszczenie powierzchni. Rysunek 2 przedstawia natomiast jak zabezpieczona powierzchnia broni sie przed wpływem czynników zewnętrznych. Zabezpieczona preparatem powierzchnia przeciwdziała wnikaniu wody i związków olejowych do jej wnętrza, przy czym pozytywne właściwości powierzchni naturalnej jak np. zdolność oddychania, zostają zachowane.